Emelkedik az apának járó pótszabadság
Kátai-Németh Vilmos szociális és családügyi miniszter a Parlamentben bejelentette, hogy a kormány három hétre emeli az apaszabadságot. A kormány harmonizálná az apaszabadságot a csecsemőgondozási díjjal és a néhány éve bevezetett szülői szabadsággal úgy, hogy a családok rugalmasabban dönthessék el az otthon maradó szülő személyét.
A jelenlegi szabályok szerint Magyarországon az apák 10 munkanap szabadságra jogosultak a gyermek születését követően, amelyet maximum két részletben vehetnek igénybe. Így az első 5 munkanapra teljes távolléti díj, a további 5 munkanapra a távolléti díj 40%-a jár.
A munkáltató a jelenlegi szabályok szerint az első 5 munkanapra járó távolléti díjat MÁK-tól tudja megigényelni, de a második 5 munkanap tekintetében a munkáltató fizeti ki a 40%-os mértékű távolléti díjat.
Kátai-Németh Vilmos Facebook-bejegyzésében azt írja:
"...a kormány álláspontja az apák szerepéről világos: minden lehetséges eszközzel támogatni kell azt, hogy az apák gyermekük születését követően ténylegesen jelen lehessenek a családjuk életében. További segítségként összehangolják az apaszabadságot a CSED-del és a szülői szabadsággal, hogy a családok rugalmasan dönthessenek arról, mikor melyik szülő marad otthon a gyerekkel."
A három hét apaszabadságra járó 100%-os távolléti díjat a MÁK fogja várhatóan teljes egészében megtéríteni!
Várjuk a pontos részleteket!